Elektryczne przecinarki do glazury – co warto o nich wiedzieć?
Przecinarki do glazury ułatwiają prace wykończeniowe podczas remontów czy budowy. Dzięki nim szybko i sprawnie położysz kafle na ścianach łazienki czy glazurę na podłogach. Nawet dla amatora, który samodzielnie pragnie uporać się z taką pracą, jest to duże ułatwienie. Natomiast profesjonalni glazurnicy nie wyobrażają sobie pracy bez przecinarek.
Jak działają przecinarki do glazury?
Modele ręczne wyposażone są w prosty mechanizm prowadnic i koła, pod które podkłada się płytkę. Jest to rozwiązanie tradycyjne, które z pewnością sprawdzi się podczas okazjonalnych prac o niewielkim zakresie. Są to tanie przecinarki do glazury i, co ważne, nie wymagające źródła zasilania.
Jednak aby przyspieszyć i ułatwić sobie pracę przy kładzeniu płytek, zdecydowanie lepiej korzystać z elektrycznych przecinarek do glazury. Tym bardziej że duży wybór przeróżnych modeli pozwala znaleźć narzędzie nie tylko przystępne cenowo, ale też idealnie dopasowane do potrzeb.
Przecinarki do glazury umożliwiają nie tylko przecinanie płytek na dwie części, ale też ich przycinanie pod odpowiednimi kątami. Jest to możliwe dzięki regulacji kąta nachylenia. W ten sposób obrabia się kafle, które mają być położone w narożnikach. To jednak jeszcze nie jest pełny obraz możliwości przecinarek do glazury. Z tym sprzętem wytniesz także prostokątne otwory, np. na gniazdka elektryczne.
Przecinanie płytek o rozmaitej wielkości i grubości nie stanowi dla przecinarek elektrycznych najmniejszego problemu. Za pomocą przecinarki do płytek możesz także ciąć kafle wielkoformatowe. Przetniesz nie tylko ceramikę, ale i klinkier, beton, cegłę czy tworzywa sztuczne.
Rodzaje przecinarek do glazury
Jak najprościej można podzielić przecinarki do płytek i co z tego wynika?
Podział ze względu na sposób pracy:
Przecinarki do glazury na mokro – to najczęściej spotykane przecinarki. Mają górnowrzecionową konstrukcję stolikową. Charakteryzują się specjalnym systemem chłodzenia tarcz tnących, który wykorzystuje wodę. Woda dopływa do tarczy podczas cięcia z osobnego zbiornika. Wśród tych modeli występuje ogromna rozpiętość cenowa.
Przecinarki do glazury na sucho – to rzadziej spotykane przecinarki dolnowrzecionowe, nie polecane do intensywnych prac ze względu na generowanie pyłu. Ich mechanizm działania jest w zasadzie taki sam, jednak nie posiadają systemu chłodzenia wodą. Wśród przecinarek do glazury na sucho są jednak modele, które mają specjalny worek na pył lub możliwość podłączenia odkurzacza. Pozwala to nieco zredukować ten niemiły efekt uboczny. Przecinarki na sucho mogą też powodować powstawanie odprysków na płytkach.
Podział ze względu na rodzaj zasilania:
Elektryczneprzecinarki do glazury (czyli zasilane sieciowo) – są szybkie i pozwalają na precyzyjne docinanie kafelków, płytek czy bloczków betonowych. Silnik uruchamia tarczę tnącą, która potrafi osiągnąć naprawdę dużą prędkość. Elektryczne przecinarki do glazury mają wszechstronne zastosowania: cięcie wzdłużne, prostopadłe i ukośne.
Akumulatoroweprzecinarki do glazury – zasilane są wymienną baterią i mogą być przydatne tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej czy generatora prądu. Ich wadą jest jednak krótki czas pracy na jednej baterii. Osiągają też zazwyczaj mniejszą moc niż przecinarki elektryczne.
Wiedza o tym, jakie rodzaje przecinarek występują na rynku, pozwoli Ci wybrać model dopasowany do własnych potrzeb.
Przecinarki do glazury na mokro — dlaczego są takie popularne?
Co daje mechanizm cięcia na mokro w przecinarce do glazury? Sprawdźmy:
- Ogranicza unoszenie się szkodliwego dla zdrowia pyłu, którego podczas cięcia tworzy się bardzo dużo.
- Oszczędza tarcze, które wolniej się zużywają.
- Ogranicza nagrzewanie się silnika. Dzięki temu możesz robić rzadsze przerwy w pracy.
- Ogranicza powstawanie nieestetycznych odprysków na rantach.
Te wszystkie zalety sprawiają, że przecinarka do glazury na mokro jest dziś najpopularniejsza nie tylko wśród fachowców, którzy mają do czynienia z zawodowym cięciem płytek, ale też wśród amatorów. Dla zawodowców lepsze będą nieco droższe modele, przystosowane do pracy ciągłej, np. przecinarka do cięcia glazury GEKO G81252.
Także amatorzy, pracujący z przecinarkami sporadycznie, znajdą coś dla siebie. Przecinarka do cięcia glazury GEKO G81250 to model o uniwersalnym zastosowaniu i bardzo przystępnej cenie.
Jakie parametry są ważne podczas wyboru przecinarki do glazury?
Moc
Elektryczne przecinarki do płytek charakteryzują się dużą rozpiętością wartości tego parametru. Najkrócej mówiąc – im większa moc silnika przecinarki, tym twardsze rodzaje materiałów przetnie. Dzięki większej mocy praca przebiegać będzie też szybciej z powodu większej prędkości obrotowej, którą może osiągnąć tarcza tnąca.
Napięcie
W zależności od możliwości wybierz przecinarkę z silnikiem jednofazowym lub trójfazowym. Ta druga jest mocniejsza i bardziej wydajna, ale nie zawsze będziesz mieć możliwość jej podłączenia do odpowiedniego zasilania. Przecinarki jednofazowe również bardzo dobrze radzą sobie z twardymi materiałami i długą pracą.
Kąty cięcia
Najpopularniejsze są urządzenia oferujące możliwość cięcia płytek pod kątem od 0 do 45 stopni. Jest to zakres wystarczający do idealnego dopasowania płytek w kątach i wypukłych narożnikach ścian.
Głębokość i długość cięcia
Większa rozpiętość w zakresie tych parametrów zwiększa możliwości glazurników. Długość ciecia decyduje o wielkości kafli, które możesz przecinać, a głębokość o ich grubości. Profesjonalne przecinarki oferują możliwość przecinania także płytek o dużych formatach, nawet do 1200 mm.
Średnica tarczy
Stolikowe przecinarki do glazury mogą współpracować z różnej wielkości tarczami. Tarcza to wymienny element roboczy, który trzeba dopasować do konkretnego rodzaju materiału. Do każdej przecinarki pasuje co najmniej kilka tarcz o różnych średnicach, co rozszerza jej możliwości.
Prowadnice
Ten parametr decyduje o tym, jak wygodna i precyzyjna będzie praca z przecinarką do glazury. Przecinarki mogą mieć prowadnice równoległe i kątowe. Prowadnice równoległe ułatwiają równe cięcie wzdłuż płytki, natomiast kątowe pozwalają uzyskać odpowiedni kąt cięcia. Niektóre modele mają tylko jedną prowadnicę. Modele dwuprowadnicowe pozwalają lepiej widzieć linię cięcia.
Są jeszcze, oczywiście, inne elementy wyposażenia, które decydują o funkcjonalności przecinarki, jej bezpieczeństwie dla użytkownika czy wydajności. Warto je wziąć pod uwagę podczas zakupu. Jakie to elementy lub funkcje?
Są to stabilna konstrukcja, rodzaj materiału, z jakiego ją wykonano (idealny jest stalowy blat) lub system łatwego montażu i demontażu.Diody podświetlające linie cięcia lub laser ułatwiający precyzyjne cięcie to kolejne atuty. Będą to też wszelkie zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem, osłony tarczy i ograniczniki.
Jaką przecinarkę do glazury wybrać?
Na rynku przecinarek znajdziesz zarówno modele do prac amatorskich, jak i profesjonalnych, wykorzystywane przez zawodowych glazurników. Te pierwsze będą z reguły tańsze, ale i słabsze.
Zaawansowane (i droższe) modele polecane są raczej fachowcom, którzy na co dzień zajmują się cięciem dużej ilości materiałów. Każdy przed decyzją o zakupie powinien dobrze zapoznać się z parametrami technicznymi dostępnych modeli, aby dokonać wyboru zgodnego z własnymi oczekiwaniami.
W sklepie xl-narzedzia.pl znajdują się sprawdzone modele przecinarek do glazury, które pochodzą od producentów o uznanej renomie.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy