Grill: węglowy, elektryczny czy gazowy?
Klasyczny grill na węgiel
Nikomu raczej nie trzeba go przedstawiać! Jest to najpowszechniej stosowane urządzenie do obróbki termicznej żywności na świeżym powietrzu. Grille węglowe odznaczają się największą różnorodnością ze względu na gabaryty oraz kształty. Szczególną uwagę warto zwrócić na duże urządzenia posiadające dwa ruszty – jeden na węgiel, drugi zaś na gaz. Takie połączenie pozwala na równoczesne przygotowywanie potraw metodą tradycyjną oraz gazową – co powoli piec delikatne warzywa, ryby czy potrawy dla dzieci, które powinny być przede wszystkim zdrowe. Gazowo-węglowe grille, które łączą w sobie stabilność podgrzewania gazem oraz dym z żarzących się węgli, często posiadają również możliwość wędzenia mięsa, ryb czy dowolnych, ulubionych produktów. Oprócz takiej alternatywy zdecydować się można również na niewielkie, kwadratowe bądź okrągłe, składane grille. Są łatwe w transporcie oraz nadają się na biwak lub inny wyjazd w plener. Jedyne, na co trzeba zwracać uwagę podczas grillowania, to bezpieczeństwo.
Takie podręczne grille turystyczne można rozpalić praktycznie wszędzie. Niestety, gdy w grę wchodzi ogień, należy dostosować się do zasad bezpieczeństwa. W świetle obecnego prawa nie można rozpalać węglowego grilla na tarasach czy balkonach, przede wszystkim ze względu na zagrożenie pożarowe, lecz także komfort współmieszkańców bloku czy osiedla. Dym uwalniany przez palący się węgiel może pogorszyć jakość powietrza, nawet w znacznym promieniu od rozpalonego grilla. Jednakże dla mieszkańców miast oraz do stosowania wszędzie tam, gdzie nie można wzniecać ognia, jest wiele świetnych alternatyw.
Coraz popularniejsze grille elektryczne
Skoro mieszkańcy miast nie mogą w większości przypadków korzystać z grillów węglowych, można upiec posiłki bez użycia węgla czy brykietu. Mowa o zastosowaniu grillów elektrycznych – z powodzeniem mogą być one użytkowane nawet na balkonach czy tarasach. Ich największą zaletą jest brak dymu, który normalnie uwalnia się z rozżarzonych węgli. Dodatkowo energia elektryczna jest powszechnie dostępna, nawet na polach namiotowych czy innych miejscach w plenerze wyznaczonych dla turystów, dzięki czemu można wykorzystać je nawet poza obszarem zamieszkania.
Co ważne, nie wszystkie grille elektryczne to duże urządzenia, takie jak te węglowe. Choć na pewno duże ruszty oraz dodatkowe szafki pod nimi są praktyczne, czasem potrzeba grilla kompaktowego. Doskonałym tego przykładem są takie rodzaje sprzętu, które mieszczą się nawet na niewielkim blacie. Stołowe grille elektryczne mogą posiadać zarówno ruszt, jak i płytę grzewczą, pozwalającą grillować w inny, nietypowy sposób oraz szybko podgrzewać potrawy. Oprócz elektrycznych grillów istnieje jeszcze inna, równie ciekawa opcja.
A może grill na gaz?
Podobnie jak w przypadku grillów elektrycznych, gazowe urządzenia pozwalają na dokładną regulację mocy grillowania. Dzięki temu łatwiej można kontrolować proces obróbki termicznej. Urządzenia te wyposażone są w tzw. aromatyzery. Są to zgięte na pół, podłużne blachy, które umieszcza się nad palnikami. Dzięki temu kapiące z grillowanych potraw marynaty, a także wytapiający się z mięsa tłuszcz nie spalają się, a parują, nadając daniom jeszcze głębszego aromatu. W ten sposób nie powstają szkodliwe substancje, tym bardziej że nie grilluje się bezpośrednio nad płomieniem. Zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo spalenia i nadmiernego zwęglenia kawałków mięsa czy warzyw. Doskonałym rozwiązaniem jest również zastosowanie dodatkowego palnika ze stelażem pod garnek czy inne naczynie. W ten sposób można podgrzewać dodatkowe potrawy, co może przydać się np. podczas dużych imprez rodzinnych.
Dodatkową zaletą grillów gazowych jest mniejsze, szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Podczas spalania gazu uwalniają się jedynie: dwutlenek węgla, tlenki azotu oraz śladowe ilości dwutlenku siarki. Natomiast nie pojawiają się już szkodliwe pyły czy substancje smoliste, tak jak w przypadku grillów węglowych. Dodatkowo czasem postawienie na gaz może okazać się tańsze niż korzystanie z elektrycznego sprzętu.
Pomimo że w każdej kategorii grillów można znaleźć niemalże takie same urządzenia pod względem wymiarów czy wyglądu, to źródło ciepła może odgrywać decydujące znaczenie podczas podejmowania decyzji o zakupie. Dlatego też warto przeanalizować, na których cechach najbardziej nam zależy, poradzić się specjalistów, a także poszukać opinii innych użytkowników. W ten sposób możemy dowiedzieć się, że duży grill gazowy jest niezastąpiony w przydomowym ogródku, składany węglowy nada się na wszelkie wyjazdy w plener, a stołowy elektryczny sprawdzi się w kuchni, na co dzień, do przygotowywania dietetycznych posiłków.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy