Jak wybrać odpowiednie kable rozruchowe do samochodu?
Jakie mogą być przyczyny rozładowania akumulatora w samochodzie?
Oczywiście może być ich więcej niż tylko niesprzyjająca pogoda. Być może zostawiłeś na noc włączone światła, a może korzystasz z samochodu na zbyt krótkich dystansach, aby akumulator mógł się porządnie naładować? Może to również wynikać z uszkodzenia lub zużycia akumulatora albo wycieku prądu z niektórych urządzeń w samochodzie.
Niezależnie od przyczyny warto mieć w bagażniku komplet kabli rozruchowych. Pomogą Ci naładować akumulator, gdy z jakiegoś powodu nie ma on wystarczającej mocy, aby uruchomić silnik.
Co to są przewody rozruchowe do akumulatora?
Kable rozruchowe służą do dostarczenia prądu elektrycznego z innego źródła (na przykład z innego pojazdu ze sprawnym akumulatorem) do rozładowanego akumulatora, co pozwala na uruchomienie silnika.
Kable rozruchowe są proste w obsłudze i mogą być wykorzystane przez każdego, kto ma dostęp do drugiego pojazdu lub innego źródła prądu (np. stacjonarnej ładowarki akumulatorów).
Jak są zbudowane?
Kable rozruchowe składają się z dwóch głównych elementów: przewodów plusowego i minusowego zakończonych zaciskami (klemami). Przewody te zazwyczaj są miedziane, a ich średnica zwykle wynosi około 6-16 mm.
Na końcach przewodów znajdują się zaciski (zwane też krokodylkami), które są połączone z biegunami akumulatorów. Zaciski zwykle są wykonane z metalu, takiego jak miedź lub mosiądz, aby zapewnić dobrą przewodność. Pokryte są odpowiednią izolacją, aby zapobiec przypadkowemu zwarciu.
W zależności od producenta kable rozruchowe mogą być sprzedawane w różnych długościach, zazwyczaj od 2 do 5 metrów. Długość kabli powinna być wystarczająca, aby umożliwić połączenie ze sobą akumulatorów stojących blisko pojazdów.
Kable rozruchowe do akumulatora są zwykle wykonane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia, przetarcia czy przegrzanie podczas przepływu dużych ilości prądu. Przed użyciem kabli rozruchowych zawsze warto upewnić się, że są one w dobrym stanie.
Jak wybrać odpowiednie kable rozruchowe?
Aby dobrać kable rozruchowe dobrej jakości, które spełnią swoje zadanie, zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów:
- Długość kabli — powinny być wystarczająco długie, aby można było połączyć akumulatory obu pojazdów, ale zbyt długie mogą prowadzić do utraty mocy i wydłużonego czasu ładowania. W zależności od auta długość kabli powinna wynosić przynajmniej 3-4 metry.
- Wysokość natężenia — przy każdym produkcie powinna być informacja o wysokości natężenia prądu, jaką mają kable rozruchowe. Ważne jest, aby dobrać ten parametr do natężenia prądu rozruchowego akumulatora. Im większy i bardziej wymagający silnik, tym mocniejsze kable trzeba do niego dobrać.
- Grubość kabli — ma wpływ na ich przewodność, a także wytrzymałość. Gruby i miedziany przewód zapewni lepszą przewodność, także w niskich temperaturach. Im większy silnik samochodu, tym grubsze powinny być kable. Zwróć uwagę na grubość rdzenia, a nie całego kabla wraz z izolacją.
- Izolacja kabli — aby zapobiec porażeniu prądem i zapewnić bezpieczeństwo, kable powinny mieć izolację z dobrej jakości i grubości gumy. Powinna ona być elastyczna i dobrze odprowadzać ciepło.
- Pojemność akumulatora — przed zakupem kabli warto sprawdzić pojemność akumulatora samochodu, aby dobrać takie, które dostarczą wystarczającą ilość energii, aby uruchomić silnik.
Możesz też zwrócić uwagę na cechy dodatkowe kabli. Ważna jest odpowiednia izolacja, która zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi. Natomiast dzięki klipsom zaciskowym możliwe będzie pewne połączenie kabli z akumulatorami.
Przed zakupem kabli rozruchowych należy upewnić się, że są wystarczająco długie i grube, wykonane z dobrego jakościowo materiału i odpowiednio izolowane. Należy również dostosować moc kabli do pojemności akumulatora samochodu i wielkości silnika.
Jakie kable rozruchowe do samochodu osobowego, a jakie do ciężarowego?
Do auta osobowego zwykle zaleca się użycie kabli rozruchowych o długości co najmniej 2-3 metrów, grubości przynajmniej 8-16 mm i wykonanych z dobrego jakościowo materiału, takiego jak miedź. Zbyt cienkie lub zbyt krótkie kable mogą prowadzić do problemów z przepływem prądu. Wtedy połączenie akumulatorów może być utrudnione.
W samochodach o większych silnikach lub w pojazdach ciężarowych mogą być potrzebne kable rozruchowe o większej średnicy, zwykle 25-35 mm. W takim przypadku warto poprosić specjalistę lub producenta kabli rozruchowych o pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia do konkretnego auta.
Jak podłączyć kable rozruchowe?
Kable rozruchowe zbudowane są w taki sposób, aby umożliwić bezpieczny przesył prądu o wysokim natężeniu. Zaciski na końcach kabli natomiast mają zabezpieczać przed zwarciem.
Kable rozruchowe do akumulatora mają 2 kolory: czerwony (dodatni) i czarny (ujemny). W takich samych kolorach są zaciski.
Aby nie narazić się na zwarcie, kable trzeba połączyć, a potem rozłączyć w ściśle określonej kolejności. Połączone ze sobą samochody nie mogą się stykać, musi być między nimi minimalny odstęp (dlatego ważna jest odpowiednia długość kabelków).
Jakie są zasady bhp podczas używania kabli rozruchowych do uruchamiania akumulatora? Każdy komplet kabli od uznanych producentów ma czytelną instrukcję obsługi, którą trzeba dokładnie przeczytać przed ich użyciem. Są bowiem ściśle określone zasady podłączania i odłączania kabli — kolejność nie jest tu przypadkowa.
Dlaczego warto mieć w aucie przewody zasilania awaryjnego?
Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do zaopatrzenia się w odpowiednie przewody rozruchowe do samochodu. Ich posiadanie nie tylko pomoże Ci uchronić się przed przykrą niespodzianką. Przewody rozruchowe wrzucone do bagażnika „na wszelki wypadek” dają co najmniej kilka korzyści:
Awaryjnie uruchomisz silnik
Kable rozruchowe pozwalają na awaryjne uruchomienie silnika pojazdu, gdy akumulator jest rozładowany, co może się zdarzyć w różnych sytuacjach, takich jak długie postoje, niskie temperatury lub usterki techniczne.
Oszczędzisz czas i pieniądze
Posiadanie kabli rozruchowych pomoże Ci oszczędzić czas, który musiałbyś poświęcić oczekiwaniu na pomoc drogową. Także koszt przewodów rozruchowych jest niewielki w porównaniu z wydatkami na holowanie samochodu czy lawetę. Kable do awaryjnego uruchomienia auta możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych, np. przewody rozruchowe YATO 600a YT-83153.
Poczujesz się bezpieczniej
Świadomość, że na nieprzewidziane sytuacje masz zawsze pod ręką pierwszą pomoc w postaci kabli rozruchowych, pozwoli Ci uniknąć nerwów i niepotrzebnego stresu.
Pomożesz też innym kierowcom
A gdy to ktoś inny będzie w potrzebie, sam możesz zaoferować pomoc w awaryjnym uruchomieniu auta.
Stosowanie kabli rozruchowych nie powinno być rutynową praktyką, a jedynie rozwiązaniem doraźnym, stosowanym w sytuacji awaryjnej. Dlatego, gdy często zdarza Ci się rozładowanie akumulatora, warto odwiedzić mechanika i ustalić przyczynę. Może się bowiem okazać, że doszło do jakiejś poważniejszej awarii, albo akumulator wymaga wymiany.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy