Niezbędne akcesoria do naprawy rowerów
Przygotowanie niezbędnika rowerowego
Najważniejsze w wyposażeniu roweru jest odpowiednie oświetlenie. Należy o to zadbać, gdy chcemy poruszać się po zmroku oraz w miejscach nieoświetlonych, poza terenem zabudowanym. Jednak, kiedy lampki w pojeździe są zasilane bateriami, należy być przygotowanym na ewentualne ich wyczerpanie się. Aby nie jechać rowerem w ciemnościach, należy zawsze mieć przygotowany minimum jeden zestaw zapasowych baterii do lampek. Jest to bezpośrednio związane z bezpieczeństwem naszym oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Kiedy już zadbaliśmy o odpowiednią widoczność i zasilanie, należy zastanowić się, co zrobić w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wyregulować wysokość siodełka lub kierownicy. Czasem pojawia się potrzeba zmiany pozycji — wystarczy, że w międzyczasie kupiło się nowe obuwie z wyższą podeszwą, które zmienia kąt ugięcia nogi podczas pedałowania, lub chce się wypróbować inny, bardziej dynamiczny styl jazdy, np. z mocniej pochylonym tułowiem. Przydatny będzie wtedy zestaw naprawczy — zawiera często niezbędne klucze do regulacji takich elementów jak kierownica, siodełko lub pedały rowerowe. Można również przygotować klucze specjalnie pasujące do większości części rowerowych. Mogą to być klucze imbusowe lub nasadowe — wszystko zależy od zastosowanych mocowań w Twoim rowerze. Dodatkowo warto zaopatrzyć się we wkrętak z grzechotką z niezbędnymi nasadkami — tak, aby sprawnie odkręcać i dokręcać potrzebne elementy.
W komplecie narzędzi rowerowych można znaleźć również zestaw naprawczy do dętek oraz łyżki do opon. Pozwala to na poradzenie sobie w sytuacji gdy jedna z nich (dętka lub opona) ulegnie uszkodzeniu. W przypadku przebicia dętki można ją samodzielnie wymienić. Kiedy schodzi powietrze z przedniego koła, dokonanie jej wymiany jest stosunkowo łatwe, gdy ma się przy sobie łyżkę do opon oraz zestaw do łatania. Czasem naprawa wymaga również użycia kleju i odczekania kilku godzin, tak aby klej w pełni związał — wtedy trzeba wykonać to w domu bądź w garażu. Ewentualnie można zawsze przygotować zapasową dętkę w odpowiednim rozmiarze. W przypadku przebicia tylnej dętki sprawę komplikuje przekładnia łańcuchowa. Oczywiście naprawa również jest wykonalna, jednak nie każdy rowerzysta chce się tego podjąć. Jeżeli nie chce się uszkodzić zębatek czy łańcucha, można zostawić to zadanie specjaliście. W takiej sytuacji można oddać rower do serwisu — wtedy jednak zajmie to więcej czasu i będzie trzeba zapłacić za usługę — dlatego warto nauczyć się wymieniać dętki w przednim jak i w tylnym kole swojego roweru.
Są natomiast sytuacje, kiedy dętka nie jest przebita, ale ciągle schodzi z niej powietrze. Może to wskazywać na problemy z wentylem — w takiej sytuacji zestaw do klejenia dętki może nie wystarczyć. Z tego powodu zawsze powinniśmy mieć przy sobie podręczną pompkę rowerową. Pozwala ona na szybkie uzupełnienie powietrza w oponach. Czasem stopniowe schodzenie powietrza w oponach nie wynika z usterki, lecz ze zmiennych warunków na drodze — duże zmiany temperatury wpływają również na zmiany ciśnienia i właściwości opon. Z tych powodów należy zaopatrzyć się w pompkę rowerową — wtedy będziemy spokojni o ciśnienie w oponach. Pompka pomaga również obniżyć ciśnienie — kiedy np. zjeżdżamy z drogi asfaltowej w leśną. Dobór ciśnienia do rodzaju drogi jest kluczowy dla komfortu jazdy.
Innym rodzajem klucza, który warto mieć, będąc użytkownikiem roweru, to klucz do szprych. Służy do centrowania kół — jest to w dużym uproszczeniu wyrównywanie i zwiększanie napięcia szprych w celu stabilizacji koła. Pomaga to w wyprostowaniu obręczy, dzięki czemu koło zachowuje odpowiedni kształt oraz nie bije podczas jazdy. Jest to czynność wymagająca wprawy, aczkolwiek warto nauczyć się centrowania, ponieważ czasem dopiero przed wyjazdem zauważa się drobne zmiany kształtu koła, a na oddanie roweru do serwisu nie ma już czasu.
Wyposażenie dodatkowe roweru to istotna sprawa. Warto dobrze zastanowić się co jest potrzebne podczas użytkowania sprzętu i skompletować najważniejsze narzędzia do jego naprawy. Profesjonalne podejście do użytkowania i naprawy swojego jednośladu pozwala na długie i przyjemne korzystanie z uroków tego środka transportu. Dzięki sprawnemu rowerowi dotrzemy na miejsce na czas, a mając odpowiedni zestaw do naprawy, szybko uporamy się z problemem i będziemy mogli dalej ruszać w drogę.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy