Nożyce do cięcia metalu – jakie wybrać?
Metal, zarówno w formie prętów czy drutów, jak i wszelkiego rodzaju blach, jest wytrzymałym, stosunkowo odpornym na próby cięcia czy formowania materiałem. Nie oznacza to jednak, że nie da się go przycinać lub w inny sposób kształtować – nie tylko jest to możliwe, ale nawet względnie łatwe, o ile wyposażymy się w odpowiednie narzędzia. W dzisiejszym wpisie pomożemy Wam wybrać właściwe nożyce do cięcia drutów, prętów oraz metalu w innych formach. Czym kierować się podczas zakupów tego typu sprzętu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? W jaki sposób znaleźć solidne, ale tanie narzędzia warsztatowe? Zapraszamy do lektury!
Typy przeznaczonych do cięcia metalu nożyc i urządzeń
Obecnie wykorzystuje się kilka technik cięcia metalu, przy czym część z nich sprawdza się wyłącznie w nastawionych na produkcję ilościową halach przemysłowych. Możemy więc wyróżnić metody wykorzystujące laser, wodę, plazmę, palniki, a także narzędzia o jednej lub dwóch krawędziach tnących. Wszystkie te sposoby obróbki materiału sprawdzają się w innych warunkach, a ponadto poszczególne metody pozwalają uzyskać konkretny kształt surowca. W przydomowych garażach oraz na placach budowy najczęściej wykorzystuje się jednak niewielkie, poręczne nożyce, a także nieco większe, ważące nawet kilkadziesiąt kilogramów takie jak gilotyna do cięcia blachy.
Pożądane cechy nożyc do metalu
Umiejętne, precyzyjne cięcie metalu wymaga nie tylko ogromnych umiejętności, ale też doskonałego, wysokiej jakości sprzętu. Kupując nożyce, które pozwolą nam przecinać nawet metalowe elementy znacznej grubości, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy wybrać narzędzie o odpowiednio solidnym ostrzu. Jego twardość zazwyczaj waha się od 56 do 65 HRC – im większą liczbę przybiera ta wartość, tym dłużej i lepiej będą służyć nam nożyce. Warto także zwrócić uwagę na typ krawędzi ostrza – ząbkowana ułatwia cięcie, ale sprawia, że narzędzie jest mniej precyzyjne, zaś gładka krawędź umożliwia proste, równe przycięcie materiału, jednak wymaga wykorzystania większej siły. Przed zakupem powinniśmy także sprawdzić, czy sprzęt jest wyposażony choćby w takie elementy jak wykonane ze stali ograniczniki końca cięcia, zwiększające funkcjonalność przełożenie, uchwyty z okładziną antypoślizgową, a także umożliwiający blokadę ostrzy zatrzask.
Typy nożyc do metalu
Na rynku dostępnych jest kilka typów nożyc do metalu – wyróżnia się przede wszystkim narzędzia przeznaczone do cięcia drutu, blachy lub stalowej taśmy, a także modele uniwersalne oraz nożyce umożliwiające wykonywanie cięć kątowych. Warto wspomnieć także o ułatwiających pracę z grubszym materiałem gilotynach, które jednak wyróżniają się solidnymi gabarytami i adekwatną do rozmiarów wagą. Najbardziej cenione są nożyce uniwersalne, jednak należy pamiętać, że tego typu sprzęt sprawdzi się raczej wyłącznie podczas wykonywania podstawowej obróbki metalu. To poręczne narzędzia, które umożliwiają wykonywanie cięć także po łuku. Nożyce przeznaczone do pracy z blachą wyposażone są w wyprofilowane noże, które ułatwiają cięcie po skosie czy łuku. Ponadto warto wspomnieć także o istnieniu przegubowych nożyc do blachy, które nie wymagają do przeprowadzenia cięcia tak dużego nacisku jak standardowe modele.
Z kolei nożyce do cięcia prętów, drutu, sworzni czy śrub cechują się długimi ramionami, które ułatwiają pracę z twardymi, grubymi materiałami. Ponadto ten typ nożyc zazwyczaj wykonuje się ze specjalnych stopów metali. Co więcej, służące do przecinania drutów i prętów narzędzia wyposażone są – w większości przypadków – w stosunkowo krótkie ostrza.
Szukając doskonałej jakości nożyc do cięcia metalu, powinniśmy postawić przede wszystkim na funkcjonalność narzędzi, a także twardość ostrzy. Zwróćmy uwagę, czy rękojeści wykonane są z antypoślizgowych materiałów, a także na to, czy sprzęt wyposażono w ułatwiające korzystanie z nożyc przełożenie i zatrzaski. Zdecydowanie warto wybrać np. solidne narzędzia warsztatowe GEKO, YATO czy Vorel. To uznane marki, które produkują wysokiej jakości nożyce do cięcia metalu.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy