Plandeki jako podstawowa forma zabezpieczenia
Wiele osób w pracy czy w domu potrzebuje osłon dla różnych obiektów. Warto w tej kwestii zauważyć, że podstawowymi funkcjami jakichkolwiek okryw jest zabezpieczenie przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak opady atmosferyczne, zakurzenie i brud czy promienie słoneczne. W takich właśnie zastosowaniach idealnie sprawdzają się profesjonalne plandeki. Gdzie zazwyczaj wykorzystuje się tego rodzaju ochronę oraz jakie rodzaje osłon można spotkać na rynku?
Zastosowanie plandek
Wydawać by się mogło, że funkcje plandeki ograniczają się do osłaniania kabin pojazdów ciężarowych czy powierzchni przyczep samochodowych, ponieważ w takiej formie najczęściej się je spotyka na co dzień. W tym przypadku zastępują one stałe ściany kabiny przeznaczonej do przewozu towaru i są rozłożone na specjalnym, metalowym szkielecie lub przyczepione są do rogów przyczepy. Plandeka zabezpieczy przedmioty przed wypadnięciem w trakcie jazdy, a także działaniem deszczu i promieni słonecznych. Jednakże ich możliwości są o wiele większe.
Wspomnieć należy o tym, że plandeki są wykorzystywane przez służby straży pożarnej w interwencjach związanych z uszkodzeniem mienia i zazwyczaj są do ich dyspozycji np. w zasobach gminnych. W ostatnim czasie często spotyka się w Polsce ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak silny, porywisty wiatr czy gwałtowne burze z intensywnymi opadami atmosferycznymi. Niestety przykrą ich konsekwencją są często zerwane fragmenty dachów lub nawet ich całkowite uszkodzenie. W takich sytuacjach straż pożarna zazwyczaj wykorzystuje się duże plandeki celu zabezpieczenia mienia przed dalszą degradacją, co umożliwia poszkodowanym i ubezpieczycielowi łatwiejsze uporanie się z naprawą szkód.
Dobrym przykładem szerokiego zastosowania plandek jest rolnictwo. To właśnie wśród osób zajmujących się produkcją roślinną są one często wykorzystywanym elementem. Nawet przejeżdżając drogami prowadzącymi przez wsie i pola uprawne, można spotkać się ze stogami balotów słomy przykrytymi właśnie dużymi plandekami. Przykrywa się nimi także specjalne kopce, służące do przechowywania zbiorów roślin korzeniowych, takich jak buraki, ziemniaki czy marchew. Rolnicy dodatkowo często posiadają w swoich zapasach nadmiarowe plandeki, w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzenia zadaszeń w obrębie gospodarstwa. Oczywiście wcześniej wspomniana straż pożarna poradziłaby sobie z opanowaniem problemu, jednakże straty związane z oczekiwaniem na pomoc mogłyby znacznie się zwiększyć. Dlatego rolnicy zazwyczaj chcą być przygotowani na wszelką ewentualność i móc ochronić swoje zbiory, maszyny czy inwentarz i całe zaplecze z nim związane.
Omawiając przydatność plandek, trudno nie wspomnieć o ogrodnictwie, a także o zastosowaniu osłon w obrębie domostwa. We wszelkiego rodzaju sadach plandeki mogą przydać się do chwilowej ochrony przed intensywnymi opadami gradu. W ten sposób można uratować np. owoce o delikatnym miąższu, które przez drobne uszkodzenia, w wyniku uderzeń lodowych bryłek, mogłyby szybko zgnić. To samo tyczy się wszelkich roślin ozdobnych, których czasowe okrywanie pozwala na lepszą kontrolę wzrostu czy ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Posiadając ogród, można również wykorzystać plandeki do osłaniania mebli ogrodowych czy innych obiektów małej architektury w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem i degradacją (np. poza sezonem letnim). W warunkach domowych tego rodzaju osłony również znajdują zastosowanie. Przydają się do osłaniania pojazdów i innych maszyn oraz urządzeń. Motocykl, motorówka lub jacht muszą być przechowywane zimą? Plandeka poradzi sobie z tym doskonale – ochroni osłaniane obiekty przed kurzem lub uszkodzeniami mechanicznymi, w zależności od miejsca przechowywania.
Rodzaje plandek i właściwości
Plandeki można podzielić przede wszystkim ze względu na rozmiar. Najmniejsze z nich mogą posiadać wymiary np. 2 × 3 m, a te największe – 15 × 20 m. Wielkość osłon należy dobierać odpowiednio do powierzchni, którą chcemy ochronić, jednakże w przypadku wypukłych elementów należy brać pod uwagę ich wysokość oraz zadbać o dodatkowy zapas materiału. W razie bardzo dużych obiektów bądź takich o nietypowych wymiarach, dzięki specjalnym, zabezpieczonym aluminiowymi obrączkami, otworom można kilka plandek połączyć w jedną całość.
Wśród tego rodzaju osłon ważnym parametrem jest ich grubość. Każda plandeka posiada inną gradację, jeśli chodzi o zagęszczenie materiału, z którego jest wykonana. Najcieńsza wersja zazwyczaj mieści się w gęstości 70-80 g/m². Te najgrubsze zaś sięgają aż 200 g/m². Co ciekawe, każdy rodzaj plandeki zazwyczaj jest produkowany w innym kolorze, dzięki temu łatwo rozpoznać i zapamiętać, jaką gęstością się wyróżniają. Najniższą gramaturę mają jasnoniebieskie i białe plandeki, wyższą posiadają zielone, pomarańczowe lub brązowe, z kolei szare oraz czarne mają najwyższą gęstość. Dobrej jakości plandeki oraz te do specjalnego przeznaczenia powinny posiadać również specjalną powłokę zapobiegającą przenikaniu wilgoci, najlepiej z obu ich stron. Pozwala to na wszechstronne i praktyczne zastosowanie.
Na co dzień można się przekonać, że plandeki stanowią często istotny element, służący ochronie mienia, a także jako zabezpieczenie go przed zniszczeniem. Pozwalają one na ochronę zbiorów, roślin czy zniszczonych przez kataklizmy części budynków. Są zarówno stałym, jak i doraźnym wsparciem w pracach zabezpieczających wszelkiego rodzaju obiekty. Dlatego niezależnie od tego, czy jest się osobą prywatną, czy przedsiębiorcą, warto mieć przygotowane choć kilka egzemplarzy ochronnych plandek, bowiem jak się mówi, przezorny zawsze ubezpieczony.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy