Przechowywanie żywności — chłodnictwo
Lodówki — nie tylko w prywatnych kuchniach

Chłodziarki to dziś niezbędny element w każdym domu. Bez nich nie bylibyśmy w stanie zrobić tygodniowych zapasów świeżej żywności ani też w pełni zachować jej naturalnych właściwości oraz składników. Jednak urządzenia chłodzące nie są wykorzystywane tylko w domowym życiu codziennym, lecz również w miejscach pracy, gastronomii, hotelach czy szkołach. Znaleźć je można także w kawiarniach, lodziarniach czy budkach z jedzeniem na ulicy. Dziś nawet na wycieczki zabiera się lodówki turystyczne. W przypadku przechowywania produktów do celów zbiorowego żywienia odpowiednie chłodzenie jest kluczowe, ponieważ daje gwarancję bezpieczeństwa. Na jakie urządzenia powinien zdecydować się przedsiębiorca zarządzający miejscami takimi jak stołówki, restauracje czy inne lokale gastronomiczne?
Przykłady zastosowań urządzeń chłodzących
Prosta lodówka, z półkami i szufladami, wewnętrznym światłem czy regulacją temperatury to już standard w polskich domach. Jednak to, czego używa przeciętny człowiek, może nie spełniać swojej funkcji np. w warunkach restauracyjnych. Do przechowywania żywności w lokalach gastronomicznych najlepiej sprawdzają się profesjonalne szafy chłodnicze i mroźnicze. Cechują się one zróżnicowanymi funkcjami i budową.
Dobrym przykładem są szafy piekarnicze z funkcją chłodzenia, bądź mrożenia, które są kompatybilne z blachami do pieczenia. Umożliwiają one wstępne schładzanie lub całkowite mrożenie ciasta przed wypiekiem. Jest to wygodna opcja dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw związanych z cukiernictwem oraz piekarnictwem. Dodatkowo podczas produkcji zdobionych tortów, ciast czy deserów funkcja mrożenia jest niezbędna, ponieważ jest to jeden z etapów przygotowania wyrobu cukierniczego. Często stosuje się mrożenie wyrobu przed oblaniem go polewą — pozwala to na osiągnięcie efektu tafli i szybkie tężenie polewy. Co więcej, bez mrożenia np. kremu, niemożliwe byłoby komponowanie fantazyjnych deserów czy ciastek, które przede wszystkim zaskakują formą i stopniem skomplikowania ich wykonania.
Dodatkowe zadanie — izolacja
Innymi, równie ciekawymi urządzeniami wykorzystywanymi w gastronomii są witryny chłodnicze oraz mroźnicze. Są one przede wszystkim wykorzystywane do prezentacji deserów, ciast i innych wyrobów cukierniczych, ale również sałatek czy wstępnie przygotowanych przekąsek do zapiekania, takich jak kanapki, pity czy zapiekanki. Wyróżnić można witryny nadstawne, o mniejszych gabarytach oraz te wolnostojące. Oprócz tradycyjnych, prostokątnych witryn, można spotkać także bardziej eksponujące produkty, okrągłe witryny z regulowanymi półkami, czasem posiadające funkcję obrotową. Zależnie od potrzeb warto zaopatrzyć się w chłodziarkę, która może schładzać produkty od -2 do 8°C lub zamrażarkę mającą możliwości mrożenia w zakresie temperatur od -18 do -22°C.
Witryny chłodnicze wykorzystuje się równie często w lokalach gastronomicznych w celu prezentacji napojów. Zazwyczaj takie witryny posiadają regulowane półki, dzięki czemu można dostosować ich wysokość do rozmiarów sprzedawanych butelek czy kartoników. Umożliwiają one klientom takich lokali samoobsługę wraz z równoczesnym chłodzeniem napojów, co jest istotne, w szczególności w upalne, letnie dni.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem, związanym z przechowywaniem żywności w gastronomii, są stoły chłodnicze z chłodziarką pod blatem roboczym. Dodatkowo istnieją wersje z chłodziarką umieszczoną przed blatem, które posiadają specjalne kuwety na przygotowane wstępnie składniki sporządzanych potraw, co pozwala na wygodną pracę podczas komponowania dań w lokalu gastronomicznym. Takie urządzenie będzie się nadawało np. do pizzerii lub do barów sałatkowych czy innych mniejszych lokali, ponieważ jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i kompaktowe.
Kluczowe jest również trwałe przechowywanie żywności w krótkim, jak i dłuższym okresie czasu. Takie szafy chłodnicze umożliwiają przechowywanie świeżych produktów. Oprócz chłodziarki magazyny gastronomiczne powinny być wyposażone również w szafę mroźniczą, a w przypadku wysokiego obrotu produktów, nawet w kilka takich szaf. Dzięki skutecznemu chłodzeniu i mrożeniu żywności lokale gastronomiczne są w stanie zoptymalizować zużycie produktów składowych swoich dań oraz lepiej zarządzać żywnością. Dzięki temu uniknąć można niepotrzebnych strat i zadbać o świeżość serwowanych produktów.
Bez chłodzenia żywności nie można się już obyć. Wszelkiego typu chłodziarki i zamrażarki pozwalają nie tylko na przechowywanie żywności, lecz również wpływają na cały przebieg jej przygotowywania. Cukiernictwo, piekarnictwo czy szeroko pojęta gastronomia w pełni korzysta z tego typu urządzeń. Chłodzenie i mrożenie żywności może wydłużyć jej trwałość oraz zdatność do spożycia odpowiednio od kilku czy kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy. Warto wykorzystać w pełni potencjał chłodziarek, aby nie generować strat finansowych związanych z niewykorzystaniem zasobów, a także nie przyczyniać się do powstawania dużej ilości odpadów żywnościowych.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy