wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Rodzaje silników spalinowych i ich zastosowanie
super sprzedawca allegrozaufane opinie ceneoprogram ochrony kupującychdostawa w 24 godzinywygodne paczkomaty InPostbezpieczne połączenie z certyfikatem SSLszybkie i bezpieczne płatnościzwrot kasy za zakupybogate doświadczenie
super sprzedawca allegrozaufane opinie ceneoprogram ochrony kupującychdostawa w 24 godzinywygodne paczkomaty InPostbezpieczne połączenie z certyfikatem SSLszybkie i bezpieczne płatnościzwrot kasy za zakupybogate doświadczenie
Dodatkowe opcje przeglądania
Nasze hity
Kontakt
  • XL-narzedzia ul. Rybacka 30
    82-110 Kąty Rybackie
    woj. pomorskie
  • Infolinia: 58 58 59 445
  • E-mail:sklep@24usb.pl
  • NIP: 5792110237
    REGON: 221727917

Rodzaje silników spalinowych i ich zastosowanie

Data dodania: 15-06-2022

Każda osoba, która ma chociażby małe pojęcie o zagadnieniach technicznych, powinna znać podstawowe informacje na temat silników spalinowych. W końcu ten rodzaj napędu jest jak dotąd jednym z najpowszechniej stosowanych we wszelkiego rodzaju pojazdach i maszynach. Pomimo że są one coraz bardziej wypierane przez silniki elektryczne, to zapotrzebowanie na nie nie maleje, ponieważ wciąż mają więcej zalet w porównaniu z elektrykami. Jakie rodzaje napędów spalinowych można wyróżnić i jak odpowiednio dobrać silnik do konkretnych potrzeb?Podstawowa budowa i rodzaje

  silnik spalinowy Diesel

Na początku warto wiedzieć, na czym dokładnie polega praca silników spalinowych. Jak sama nazwa wskazuje, ich działanie opiera się na zjawisku spalania. Proces ten zaczyna się w odpowiedniej komorze, do której poprzez właściwe mechanizmy zasysane jest powietrze (może być dodatkowo sprężane). Równocześnie podawane paliwo, które spala się poprzez układ zapłonowy, gwałtownie rozpręża mieszankę paliwa z powietrzem. Dzieje się to wszystko w tzw. cylindrze, w którym znajduje się układ tłokowy – podczas rozprężania tłoki poprzez ruch posuwisto-zwrotny oddają energię na wał korbowy, który jest źródłem energii mechanicznej dla kolejnych podzespołów napędu. W ten sposób, w dużym uproszczeniu można opisać zasadę działania większości silników spalinowych.

 

Silniki spalinowe dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj paliwa używany do ich pracy. Głównie są to silniki benzynowe o zapłonie iskrowym, które powstały w latach 80. XIX wieku oraz tzw. silniki diesla, czyli o zapłonie samoczynnym, spalające olej napędowy. Oba rodzaje mają zarówno wady, jak i zalety, jednakże znajdują szerokie zastosowanie w samochodach, a także w maszynach rolniczych czy przemysłowych. Oprócz tego w pojazdach można stosować dodatkowy układ mogący wykorzystywać np. LPG lub CNG, jednakże tyczy się to wyłącznie silników benzynowych, w dodatku nie wszystkich.

 

Cechy i zastosowanie silników spalinowych

 

Skupiając się jednak na silnikach spalinowych stosowanych w różnego rodzaju urządzeniach oraz maszynach, równie często spotkać można silniki diesla co benzynowe. Dobrym przykładem są chociażby agregaty prądotwórcze, które znajdują szerokie zastosowanie w zapewnieniu prądu elektrycznego w awaryjnych sytuacjach. W tym przypadku zależnie od przeznaczenia można zdecydować się na silnik benzynowy lub diesla. Na co należy zwracać więc uwagę, aby odpowiednio dobrać silnik do maszyny?

 

W obu rodzajach silników można wyróżnić cechy, które ułatwiają korzystanie z nich, a co za tym idzie, zapewniają sprawniejszą pracę maszyny bądź urządzeń w określonych warunkach. Silniki diesla, jako nieco nowsza technologia, na pewno odznaczają się wyższą wydajnością, czyli mniejszym zużyciem paliwa, a także charakteryzują się większą wytrzymałością oraz żywotnością. Jednakże te zalety idą w parze również z wadami. To przede wszystkim o wiele większa waga silnika w porównaniu do benzynowego. Co więcej, diesle pracują o wiele głośniej oraz generują bardziej szkodliwe spaliny, a także wymagają stosowania odpowiedniej jakości oleju. Za sporą wadę uznać można również gorsze warunki rozruchu oraz większą zależność od temperatury otoczenia – zimą można mieć bowiem problem z odpaleniem takiego silnika.

 

Napędy benzynowe, pomimo zużywania większej ilości paliwa w porównaniu do diesli oraz odznaczania się mniejszą żywotnością, są lżejsze i posiadają mniej skomplikowaną budowę. Znajdują więc zastosowanie w wielu mniejszych maszynach czy narzędziach, przede wszystkim tych ręcznych, takich jak kosiarki lub piły. Silniki benzynowe często stosuje się również w takich maszynach jak glebogryzarki czy różnego rodzaju pompy, a także w urządzeniach budowlanych, np. w zagęszczarkach. Dodatkowo silnik benzynowy jest wręcz stworzony do pracy w ekstremalnych warunkach np. zimą, ponieważ łatwiej go uruchomić nawet podczas dużych mrozów. Warto również zauważyć, że silniki o zapłonie iskrowym nie generują na tyle szkodliwych spalin co silniki o zapłonie samoczynnym. Z tego też powodu kierowcy aut z dieslem w niektórych miastach mogą spotkać się z ograniczeniami w poruszaniu się, ze względu na zachowanie czystości powietrza.

 

Pomimo że coraz więcej mówi się o wprowadzaniu silników elektrycznych, to te spalinowe w wielu przypadkach sprawdzają się zdecydowanie bardziej. Tam, gdzie wystąpić mogą naprawdę duże obciążenia mechaniczne, silnik spalinowy poradzi sobie o wiele lepiej. Istnieje również mniejsze ryzyko uszkodzenia silnika spalinowego nagłym obciążeniem niż w przypadku elektrycznego. Z tego też powodu należy dobrze planować zastosowanie konkretnych maszyn, żeby wiedzieć przed zakupem, do czego dokładnie będą służyły. Te z silnikami spalinowymi jeszcze długo będą sprawdzały się w wielu sektorach gospodarki.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu