
Dostępność:Dostępny u producenta — wysyłka w 3 dni
Czas wysyłki:3 dni
Koszt wysyłki:od 13,99 zł
Numer katalogowy:YT-88296
Stan magazynowy:
Kod EAN:5906083118685
Waga:1,50 kg
Kupując ten produkt otrzymasz od nas 104 punktów które będziesz mógł wykorzystać na zakupy w naszym sklepie. Dotyczy to tylko Klientów zarejestrowanych w naszym sklepie.
Sekator kowadełkowy z trzystopniowym mechanizmem grzechotki, przeznaczony do cięcia grubych gałęzi do 40 mm średnicy. Konstrukcja aluminiowa z ostrzem ze stali SK5 z powłoką PTFE zapewnia trwałość i precyzję cięcia przy zmniejszonym wysiłku użytkownika.
Mechanizm grzechotki dzieli proces cięcia na trzy etapy, co pozwala na stopniowe przecinanie grubych gałęzi bez konieczności wywierania dużej siły w jednym momencie. Rozwiązanie to redukuje obciążenie dłoni i nadgarstków, umożliwiając pracę przez dłuższy czas bez zmęczenia. Szczególnie przydatne przy gałęziach zbliżonych do maksymalnej średnicy cięcia 40 mm.
Stal SK5 to wysokowęglowa stal narzędziowa poddana hartowaniu, charakteryzująca się zwiększoną twardością i odpornością na ścieranie. Powłoka PTFE (politetrafluoroetylen) zmniejsza współczynnik tarcia między ostrzem a ciętym materiałem, co zapobiega przywieraniu żywicy i soków roślinnych. Rezultat to czystsze cięcie i dłuższa żywotność ostrza bez częstego czyszczenia.
Rękojeści wykonane ze stopu aluminium zapewniają sztywność konstrukcji przy jednoczesnym ograniczeniu masy narzędzia do 1291 g. Elementy z tworzywa TPR (termoplastyczny elastomer) w miejscach chwytu zwiększają przyczepność i komfort użytkowania, redukując ryzyko poślizgu podczas pracy w wilgotnych warunkach.
Wbudowane odbojniki absorbują energię powstającą w momencie zamknięcia ostrzy, chroniąc stawy dłoni i nadgarstków przed mikrourazami. Rozwiązanie to zwiększa komfort pracy, szczególnie przy wielokrotnym powtarzaniu czynności cięcia podczas dłuższych sesji przycinania.
| Model | YT-88296 |
| Typ sekatora | Kowadełkowy z grzechotką |
| Mechanizm | Trzystopniowa grzechotka zwiększająca siłę cięcia |
| Maksymalna średnica cięcia | 40 mm |
| Długość całkowita | 760 mm |
| Materiał ostrza | Stal SK5 hartowana |
| Wykończenie ostrza | Powłoka PTFE (teflonowa) |
| Kształt ostrza | Zaokrąglone (kowadełkowe) |
| Materiał rękojeści | Aluminium z elementami PP i TPR |
| Odbojniki | Amortyzujące |
| Możliwość wymiany ostrza | Tak (zapasowe ostrze YT-88298) |
| Waga | 1291 g |
Sekatory kowadełkowe, jak model YT-88296, posiadają jedno ostrze, które dociska ciętą gałąź do płaskiej powierzchni (kowadełka). Konstrukcja ta sprawdza się przy cięciu suchego, twardego drewna oraz grubszych gałęzi. Mechanizm ten może jednak powodować lekkie zgniecenie tkanek, dlatego nie jest zalecany do cięcia żywych, młodych pędów, gdzie preferowane są sekatory nożycowe z dwoma ostrzami mijającymi się.
Trzystopniowa grzechotka dzieli siłę potrzebną do przecięcia gałęzi na trzy fazy. Po każdym ściśnięciu rękojeści mechanizm blokuje się w nowej pozycji, utrzymując dotychczasowy postęp cięcia. Pozwala to na przecinanie grubych gałęzi osobom o mniejszej sile chwytu, a także redukuje zmęczenie podczas intensywnej pracy. Rozwiązanie szczególnie przydatne przy gałęziach o średnicy 30-40 mm.
Regularna konserwacja sekatora kowadełkowego wydłuża jego żywotność i utrzymuje parametry cięcia. Po każdym użyciu należy oczyścić ostrze z resztek roślinnych i żywicy, używając miękkiej szczotki lub szmatki. Powłoka PTFE ułatwia czyszczenie, ale nie eliminuje konieczności regularnej pielęgnacji.
Ostrze wymaga okresowego ostrzenia, gdy zauważalne jest pogorszenie jakości cięcia lub zwiększony opór podczas pracy. Stal SK5 dobrze reaguje na ostrzenie pilnikiem diamentowym lub osełką ceramiczną. Producent umożliwia wymianę zużytego ostrza na nowe (model YT-88298), co stanowi ekonomiczną alternatywę dla zakupu całego narzędzia.
Mechanizm grzechotki należy okresowo smarować smarem technicznym, aby zapewnić płynne działanie. Punkty przegubowe rękojeści również wymagają konserwacji – kilka kropli oleju maszynowego co sezon użytkowania zapobiega zużyciu i zapewnia swobodne działanie mechanizmu.
Podczas pracy sekatorem należy stosować rękawice ochronne zabezpieczające przed odpryskami i urazami. Ostrze kowadełkowe generuje znaczną siłę docisku, dlatego należy zachować ostrożność, aby nie umieścić palców między ostrzem a kowadełkiem. Długość 760 mm wymaga stabilnej pozycji podczas cięcia – niestabilny chwyt może prowadzić do utraty kontroli nad narzędziem.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Napisz recenzję do tego produktu, a otrzymasz od nas 100 punktów które będziesz mógł wykorzystać na zakupy w naszym sklepie. Dotyczy to tylko Klientów zalogowanych i zarejestrowanych w naszym sklepie.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.