Agregat prądotwórczy – jak wybrać właściwy?
Jeśli mieszkasz w okolicy, w której przerwy w dostawie prądu to norma, potrzebujesz urządzenia, które w awaryjnej sytuacji go wytworzy. W domu jednorodzinnym jest mnóstwo urządzeń stale podłączonych do prądu, a częste spadki zasilania mogą je poważnie uszkadzać. Są też miejsca, gdzie zasilania nie ma wcale, np. na budowie lub działkach rekreacyjnych. Wtedy dobry agregat prądotwórczy to podstawa. Generator prądu pomaga zresztą w różnych sytuacjach. Dzięki niemu uruchomisz sprzęt AGD, pompę ciepła lub piec, a nawet urządzenia przemysłowe.
Jaki agregat do domu jednorodzinnego?
W gospodarstwie domowym wystarczy przeciętnej mocy agregat jednofazowy, o zasilaniu 230 V. Takie urządzenie zapewni prąd dla lodówki, sterownika pieca CO, pompy ciepła czy telewizora. Możesz zastosować tańszy agregat spalinowy, który działa na benzynę, o ile nie będziesz korzystać z niego w sposób ciągły (wtedy lepszy jest agregat z silnikiem diesla). Idealnym wyborem będzie cichy agregat inwertorowy, z przeznaczeniem do delikatnej elektroniki i komputerów, zapewniający prąd bez wahań amplitudy - najczęstszej przyczyny uszkodzeń sprzętów. Sprawia to tzw. falownik, który generuje produkcję prądu wysokiej jakości. Dzięki mniejszej prądnicy agregatory inwertorowe są również lżejsze i bardziej kompaktowe, co czyni je łatwymi w transporcie i przenoszeniu. Sprawdzą się w awaryjnym zasilaniu także poza domem i na wakacjach: do campera, łodzi motorowej, domku letniskowego, na imprezie plenerowej lub w warsztacie. W naszym sklepie znajdziesz generatory w dużej rozpiętości cenowej: do użytku domowego, jak i szerszego zastosowania, np. agregat YATO YT-85482. Warto też zainwestować w agregator z AVR (automatyczną regulacją napięcia wyjściowego). Utrzymuje on napięcie na tym samym poziomie przez cały czas, bez względu na obciążenie.
Jaki agregat na budowę?
Na wielu placach budowy pracuje jednocześnie kilka urządzeń i elektronarzędzi. Najlepiej więc zaopatrzyć się w mocny agregat trójfazowy lub jednofazowy pracujący na dieslu, z uwagi na większą żywotność, mniejsze zużycie paliwa i fakt, że może pracować przez wiele godzin bez przerwy. Musisz przecież podłączyć do niego betoniarkę , wibrator do betonu, wiertarkę, bruzdownicę, a często też radio budowlane [link do kategorii].
Najlepiej zrobisz, kupując agregat prądotwórczy o zasilaniu 400 V, jeśli będzie miał dodatkowe gniazda na 230 V, np. agregat TVARDY T05004. Postaw raczej na urządzenie z rozruchem elektronicznym, za pomocą kluczyka, a nie ręcznym.
Agregaty prądotwórcze – najważniejsze parametry
Żeby wybrać właściwe urządzenie do awaryjnego lub stałego generowania prądu, zwróć uwagę na podstawowe parametry:
- Agregat Jednofazowy czy trójfazowy – w zależności od tego, jakie urządzenia chcesz podłączyć – o napięciu 230 V lub 400 V.
- Rodzaj rozruchu – ręczny lub elektryczny.
- rodzaj paliwa - benzyna, olej napędowy, gaz LPG – benzynowe są tańsze w zakupie, ale droższe w eksploatacji i nie nadają się do ciągłej pracy. Wiele urządzeń może pracować z dwoma rodzajami paliwa.
- Moc – zsumuj moc wszystkich urządzeń, które zamierzasz podłączyć do agregatu w tym samym czasie i pamiętaj, że nie może ona być większa niż moc znamionowa agregatu.
- Stopień ochrony IP – standardowa ochrona to IP23, ale jeśli używasz agregatu w warunkach większej wilgotności czy zapylenia, lepiej wybrać model z IP54.
- Budowa agregatu – najpopularniejsze są agregaty ramowe, przenośne albo też małe, walizkowe, które przydają się w celach turystycznych.
- Pojemność zbiornika paliwowego – im większy, tym dłuższa praca agregatu bez konieczności uzupełniania paliwa.
- Czas pracy agregatu prądotwórczego na jednym zbiorniku – agregaty spalinowe na benzynę z reguły mają krótszy czas pracy niż dieslowe.
- Dodatkowe funkcje – czujniki niskiego poziomu paliwa, koła transportowe, ergonomiczne uchwyty.