Klucz udarowy, kompozytowy 1/2'', 1356 nm YT-0953 YATO
592,78 zł596,28 zł brutto484,78 zł nettoPomiary odległości, obliczanie wysokości, kubatury, mierzenie kątów, a nawet obliczanie objętości – te wszystkie pomiary wykonywano kiedyś za pomocą zwykłej miary, kalkulatora, albo kartki i ołówka. To już przeszłość, ponieważ te i wiele więcej przydatnych funkcji mają dziś dalmierze laserowe, które dokonują skomplikowanych obliczeń w ciągu kilku sekund.
Mierniki odległości, miarki laserowe, odległościomierze – to tylko niektóre określenia dalmierza laserowego. Interesując się zakupem tego urządzenia do mierzenia odległości, warto poznać kilka parametrów dalmierzy laserowych. Co jest w nich takiego szczególnego, że większość budowlańców, czy geodetów nie wyobraża sobie bez niego pracy?
Dalmierz laserowy mierzy odległość dzięki impulsowi elektromagnetycznemu w postaci wiązki lasera, która jest wysyłana do obiektu i odbita wraca do urządzenia. Dzięki temu mamy szybki i dokładny pomiar. Zasięgi dalmierzy laserowych sięgają nawet 50 m. Czas powrotu wiązki pozwala określić odległość między urządzeniem a obiektem. Dzieje się to w ułamku sekundy i z dużą dokładnością, nawet do 1 mm/km. W użytkowaniu dalmierza laserowego polecamy też wykorzystanie statywu, dzięki temu urządzenie wykona dokładniejszy pomiar.
Dzięki dalmierzom laserowym, pomiary np. długości ścian, drzwi, okien, wysokości pomieszczeń czy powierzchni podłogi, są łatwe i niemal natychmiastowe. Szczególnie jeśli miernik ma funkcje pomiaru ciągłego i zlicza kilka pomiarów. Te bardziej zaawansowane, mają wiele innych funkcji, np. pamięć ostatnich pomiarów, czy obliczanie ich różnicy.
Obliczanie objętości i powierzchni przydaje się, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba określić zapotrzebowanie materiału: farby na ściany, paneli na podłogę czy rolek tapety.
Oczywiście dalmierz laserowy przydaje się nie tylko ekipom remontowym, służy też na etapie planowania budowy. Jest niezastąpiony właściwie wszędzie, gdzie trzeba szybko i precyzyjnie zmierzyć odległość, kąty czy spadki terenu. Dobry dalmierz powinien mieć dwie najważniejsze cechy – dokładność pomiaru oraz odpowiedni zasięg.
Na rynku jest wiele narzędzi do pomiaru odległości, ale każde ma nieco inne parametry w zależności od celu, jakiemu ma służyć.
Dalmierz na budowie to podstawa wszelkich prac pomiarowych. Jednak, aby spełnił swoje zadanie, musi cechować go duża precyzyjność i dokładność pomiarów, dlatego warto zainwestować w urządzenie sprawdzonej marki o dobrych parametrach.
Laserowy dalmierz budowlany YATO YT-73127 przechowuje w pamięci nawet 20 pomiarów, ma funkcję pomiaru ciągłego, potrafi obliczyć powierzchnię i objętość jednocześnie i ma zasięg do 60 metrów. Ponadto posiada zmienny punkt rozpoczęcia pomiaru, mierzy kąt nachylenia podczas pomiaru odległości i można w nim zmieniać jednostki pomiarowe. Wytrzymała obudowa IP65 gwarantuje odporność na wilgoć i pył, co wiąże się z dłuższą żywotnością.
Z uwagi na duży wybór narzędzi pomiarowych na rynku, ciężko podjąć dobrą decyzję o zakupie, nie znając podstawowych funkcji i parametrów tych czułych produktów.
Zasięg
W budownictwie stosuje się dalmierze laserowe o zakresie pomiarów – od 0,5 do 40 m, chociaż przy większych inwestycjach wykorzystuje się także takie, które mają zasięg do 80 m.
Większe odległości przydają się szczególnie w geodezji, gdzie szybko i łatwo można zmierzyć wielkości działek. Tutaj dalmierze oferują zakres od 4 do 200 metrów i są to już instrumenty terenowe.
Warto pamiętać, że im większy zasięg dalmierza laserowego, tym mniejsza jego dokładność. Każdy powinien dobrać coś dla siebie, uwzględniając również ceny konkretnego modelu. Jeden będzie droższy ze względu na zasięg, wyświetlacz lub opcję bluetooth. Przedział cen kształtuje się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Dokładność — wynika z zasięgu dalmierza laserowego, a także z jego jakości. Dobre mierniki o przeciętnym zasięgu, wykorzystywane najczęściej w budownictwie, mierzą z dużą dokładnością, nawet do 1-2 milimetrów na kilku początkowych metrach. Wraz ze zwiększeniem dystansu powiększa się też błąd pomiaru. Dlatego np. w dalmierzach terenowych zasięg pomiaru zaczyna się dopiero od kilku metrów.
Średnica plamki lasera — zależy od zasięgu narzędzia. Im mniejsza, tym dokładniej określony punkt pomiarowy. W dalmierzach o niewielkim zasięgu plamka będzie mniejsza, w tych dalekosiężnych – odpowiednio większa, ponieważ rośnie ona wraz z odległością. Jednak warto pamiętać, że zbyt mała średnica plamki może utrudniać precyzyjne określenie punktu na chropowatych powierzchniach, np. tynku strukturalnym.
Stopień ochrony IP — laserowe mierniki odległości używane są zazwyczaj w ciężkich warunkach, gdzie panuje albo duże zapylenie, albo wilgoć lub niebezpieczeństwo zachlapania wodą i przeważnie panują zróżnicowane temperatury. Dlatego dobry dalmierz powinien mieć obudowę, która zagwarantuje ochronę przed złymi warunkami. Wodoszczelność i pyłoszczelność wyraża się współczynnikiem IP. W dobrych urządzeniach powinien on wynosić minimum 54, gdzie pierwsza cyfra odpowiada za pyłoszczelność, a druga za ochronę przed wodą i wilgocią.
Czytelny wyświetlacz — zmienne warunki oświetleniowe, jakie towarzyszą często pomiarom na budowie lub w terenie, wymuszają zastosowanie odpowiednich wyświetlaczy. Najlepiej dalmierze laserowe wyposażone są w wyświetlacze, które ułatwiają odczyty nawet w złych warunkach. Funkcja automatycznego wyłączania to dodatkowy atut, bo dzięki niej oszczędzasz baterie.
Na pewno jest to ergonomiczny kształt i mocna obudowa wykonana z antypoślizgowego materiału, która zabezpiecza zarówno przed uszkodzeniem podczas upadku, jak i przed wysunięciem z ręki. Dalmierz powinien wygodnie leżeć w dłoni i nie być ani zbyt duży, ani za mały. Dobrze, jeśli ma możliwość podpięcia go do paska z narzędziami lub zamocowania na statywie. Niektóre z dalmierzy laserowych wyposażonych jest w funkcję Bluetooth, która pozwala nam na szybkie połączenie z komputerem lub smartphonem i zgranie wykonanych pomiarów.