Giętarka do rur jest jednym z kluczowych narzędzi stosowanych wszędzie tam, gdzie konieczne jest zmodyfikowanie kształtu rury. Oznacza to, że tego rodzaju przyrządy stosowane są w bardzo wielu różnych branżach i w związku z tym, występują pod wieloma różnymi postaciami. Giętarki mechaniczne o napędzie elektrycznym czy hydraulicznym będące masywnymi maszynami wykorzystywane są głównie w przemyśle okrętowym, a także przy budowie dużych rurociągów, natomiast nieco mniejsze, najczęściej elektryczne, mają zastosowanie głównie w dużych zakładach przy produkcji seryjnej. Jednak najbardziej popularnym rodzajem giętarki, który można spotkać zarówno na placu wielkiej budowy, jak i na wyposażeniu lokalnego hydraulika, jest giętarka ręczna. Ten niepozorny przyrząd jest prawdziwym zbawieniem dla niejednego hydraulika. Potrafi sprawić, że problem, który jest nie do rozwiązania nagle staje się prostym zadaniem. To samo dotyczy praski do rozszerzania rur. Ona również sprawia, że działalność na hydraulicznym placu boju staje się znacznie prostsza. To wszystko powoduje, że trudno jest dziś spotkać fachowca, który potrafiłby prowadzić działalność bez tych dwóch narzędzi. Należy jednak pamiętać, że giętarki i praski do rozszerzania rur są co raz częściej używane także przez amatorów, z uwagi na to, że narzędzia te są bardzo proste w użyciu.
Giętarka ręczna zbudowana jest z bardzo wytrzymałych, stalowych ramion, aluminiowego korpusu, dzięki któremu możliwe jest wyginanie rur bez zgniatania oraz wygodnego uchwytu, który gwarantuje duży komfort pracy. Ponadto giętarka posiada wbudowany kątomierz, który zapewnia precyzyjne określenie kąta, pod jakim ma nastąpić wygięcie rury, a także specjalny zamek, dzięki któremu możliwe jest gięcie nawet bardzo krótkich odcinków. Praska do rozszerzania rur również wykonana jest z wysokiej jakości, wytrzymałej stali i posiada bardzo wygodny uchwyt.
Giętarka doskonale sprawdza się przy wyginaniu rur pod kątem maksymalnie 180° wykonanych z miękkiej stali, miedzi czy aluminium. Natomiast praska do rozszerzania rur nadaje się do pracy na materiałach wykonanych ze stali, aluminium, a także z plastikowych tworzyw sztucznych. To wszystko sprawia, że narzędzia te znajdują zastosowanie przede wszystkim w hydraulice. Niemniej jednak są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność ingerencji w fabryczny kształt metalowych elementów (wyposażenie siłowni, balustrady itp.)