Klucz udarowy, kompozytowy 1/2'', 1356 nm YT-0953 YATO
592,78 zł596,28 zł brutto484,78 zł nettoGlebogryzarki – do czego służą?
Gdy masz do przekopania spory teren ziemi, np. przy zakładaniu ogrodu lub trawnika, ręczna praca szpadlem może być mało wydajna i męcząca. Z pomocą przychodzą wtedy narzędzia, które biorą na siebie trud pracy ludzkich rąk – glebogryzarki.
Na czym polega ich działanie? Glebogryzarka to taki elektryczny szpadel – wbija się w glebę zakrzywionymi na końcach, obracającymi się nożami, które odwracają grudki ziemi na drugą stronę. Taki zabieg ją spulchnia, rozdrabnia, odchwaszcza i napowietrza, co sprawia, że staje się idealna dla nowych nasadzeń.
Ponieważ jednak robi to maszyna, praca ta przebiega dużo szybciej i dokładniej, a przekopana ziemia nie ma grudek i właściwie od razu jest gotowa pod wysiew, sadzenie lub rozłożenie trawnika z rolki.
Nieco inaczej jest z kultywatorami, które w porównaniu z glebogryzarkami są mocniejsze, ale po ich pracy ziemię trzeba dodatkowo wyrównać, bo pozostawiają grudki i nierówności. Z tego powodu kultywatory stosuje się raczej w rolnictwie, szkółkarstwie i na dużych powierzchniach.
Jakie korzyści daje glebogryzarka?
- spulchnia i napowietrza glebę, co sprawia, że rośliny lepiej się ukorzeniają i rosną,
- pomaga przygotować ziemię pod założenie ogrodu ozdobnego lub warzywnika, zamieniając nieużytki w żyzną glebę,
- przygotowuje teren pod założenie zdrowego trawnika,
- pomaga w usuwaniu uciążliwych chwastów, niszcząc ich system korzeniowy,
- rozprowadza kompost i nawozy, mieszając je z glebą przed siewem,
Na co zwrócić uwagę przy zakupie glebogryzarki?
Przede wszystkim dobierz ją do wielkości terenu. Im większy, tym mocniejsze urządzenie lepiej spełni swoje zadanie. Zwróć też uwagę na kilka istotnych parametrów:
Rodzaj glebogryzarki – elektryczna czy spalinowa? Elektryczne są delikatniejsze i polecane do mniejszych ogrodów, jednak ich zaletą jest cichsza praca i fakt, że nie zanieczyszczają powietrza, np. elektryczna glebogryzarka-kultywator GEKO G83004.Glebogryzarkispalinowe z kolei, mimo że mają większy poziom hałasu i produkują spaliny, są mocniejsze, wydajniejsze i nadają się do pracy zarówno na małych, jak i na dużych, a także trudnych terenach, o twardej glebie, lub na nieużytkach.
Moc silnika – będzie inna w zależności od rodzaju maszyny. Do małego i prostego terenu wystarczy glebogryzarka elektryczna o napędzie do 1000 Watów, na większym bardziej sprawdzi się nieco mocniejsza – około 2000 W. Natomiast w przypadku maszyn spalinowych - z małym terenem poradzi sobie glebogryzarka do 4 KM (koni mechanicznych), do większego lepsza będzie taka o mocy powyżej 6 KM. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj gleby – im twardsza (np. gliniasta), tym mocniejszego urządzenia potrzebujesz. Gleby torfowe, piaszczyste, lekkie poddadzą się delikatniejszym glebogryzarkom.
Szerokość robocza – częścią roboczą każdej glebogryzarki są zęby. Im węższa ta część, tym mniej ziemi przekopie w danym czasie. Do niewielkich terenów wystarczy glebogryzarka o szerokości od 23 do 37 cm, ale na duże powierzchnie lepiej wybrać szerszą, np. glebogryzarkę spalinową GEKO 85cm G84002. Przełoży się to na większą wydajność, a co za tym idzie – oszczędność czasu i mniejsze zużycie urządzenia.
Głębokość – zazwyczaj waha się od 10 do 20 cm, choć można spotkać modele wgryzające się w glebę znacznie głębiej. Niektóre z nich mają też możliwość regulacji głębokości.
Mobilność – modele elektryczne mają zasięg ograniczony do długości kabla. Tego problemu nie ma w modelach spalinowych lub akumulatorowych, które z zasady są mobilne. Przydatne są też koła transportowe.
Zwróć także uwagę na takie cechy, jak materiał, z którego zrobione są zęby, czy materiał obudowy. Im trwalszy i szlachetniejszy, tym dłuższe życie urządzenia.
Co jeszcze ma znaczenie? Wygodny uchwyt, pojemność zbiornika na paliwo w modelach spalinowych czy osłona zabezpieczająca przed odpryskami kamieni.
W naszym sklepie znajdziesz glebogryzarki elektryczne i spalinowe GEKO, ale także adapterydo kos spalinowych. Nasze produkty mają idealny stosunek ceny do jakości.