Obuwie robocze – jak wybrać odpowiednie?
Jeśli właśnie stoisz przed dylematem, jakie obuwie robocze wybrać dla siebie lub swoich pracowników, to przede wszystkim określ warunki pracy. Wszystko zależy od okoliczności i zagrożeń w niej występujących. Czy będzie to plac budowy, magazyn, hala produkcyjna, praca na zewnątrz czy wewnątrz budynku, a może pracownicy narażeni są na kontakt z toksycznymi substancjami lub ładunkami elektrycznymi?
Wszystkie te czynniki wpływają na wybór obuwia roboczego lub ochronnego, bo każdy ten rodzaj ma inne parametry. Odzież ochronna, do której zaliczają się buty, nie jest zwykłą odzieżą, musi spełniać określone normy.
Co więc musisz wziąć pod uwagę?
Czy w miejscu pracy występują ciężkie przedmioty grożące upadkiem na nogi – niezbędne będzie wtedy obuwie klasy S, chroniące palce stóp za pomocą podnoska. Wytrzymują uderzenia do 200 J, (czyli przedmiotów o wadze do 20 kg spadających z 1 metra wysokości) oraz nacisk bez uderzenia rzędu 1,5 tony (klasa S1).
Czy występuje narażenie na przekłucie stopy ostrymi przedmiotami – jeśli tak, buty powinny mieć dodatkową wkładkę antyprzebiciową (klasa S1P lub S3).
Czy występują substancje żrące, rozpuszczalniki, chemia, czyli narażenie na poślizg i zniszczenie – buty powinny być zrobione z odpowiednio odpornego materiału i mieć antypoślizgową podeszwę (klasa S1).
Jakie są warunki atmosferyczne otoczenia – czy praca odbywa się w pomieszczeniu czy na zewnątrz (latem, w zimie, w warunkach dużej wilgoci) – wybierz obuwie o antypoślizgowej podeszwie, zamkniętej pięcie, i – w zależności od pory roku – albo przewiewne, albo zabezpieczone przed działaniem wody (klasa S2 lub S3).
Najlepiej wybrać tzw. buty bezpieczne, które mają kombinację różnych czynników ochronnych, o uniwersalnym zastosowaniu. W naszym sklepie znajdziesz zarówno obuwie bhp z zabezpieczeniem podstawowym – SB, jak i dodatkowym, typu S1, S1P i S3.
Czym się różnią klasy SB, S1P i S3?
Obuwie bhp o klasie S1P mają chroniący palce podnosek, antypoślizgową i antyelektrostatyczną podeszwę, absorbują energię w części piętowej i mają wkładkę antyprzebiciową, która chroni stopę przy nadepnięciu na ostre przedmioty. Są też zdecydowanie bardziej przewiewne (zrobione z materiałów skórzanych, weluru), dlatego nadają się do pracy w porze letniej lub w pomieszczeniach, np. buty ochronne GEKO.
Buty o klasie S3 są dodatkowo wodoodporne i mają ergonomiczną podeszwę , więc najlepiej zdadzą egzamin w warunkach zimowych i na zewnątrz, np. półbuty robocze YATO.
Obuwie klasy SB nie ma antypoślizgowej podeszwy i nie jest wodoodporne, ale posiada podnosek, np. półbut roboczy YATO.
Jakie buty robocze na budowę, a jakie do magazynu?
Stopień ochrony w przypadku butów na halę magazynową i na budowę nie różni się zbytnio. W obu tych miejscach pracownicy muszą mieć buty z podnoskami, antypoślizgowe i z dodatkową wkładką zabezpieczającą przed przebiciem.
Jednak buty robocze na budowę powinny być dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią, z uwagi na warunki pogodowe, i mieć ergonomiczny kształt podeszwy ze względu na różne rodzaje powierzchni. Muszą też być lekkie. Idealnie, jeśli pracownicy mają w takich warunkach osobne obuwie letnie i zimowe, dodatkowo ocieplane.
Buty bez tych wszystkich zabezpieczeń (0), czyli zwykłe buty robocze, mogą być stosowane jedynie w miejscach, gdzie nie ma zagrożeń, ale są wymagania higieniczne – np. w szpitalach, przychodniach, laboratoriach lub gastronomii.
W naszym sklepie znajdziesz duży wybór obuwia roboczego i ochronnego w różnych rozmiarach i wysokościach, dostosowanych do rodzaju pracy i pory roku. Jest nie tylko zgodne z obowiązującymi normami, ale też w modnej estetyce i kolorach. Wybierz buty, które będą zgodne z Twoimi potrzebami. Dodatkowo przygotowaliśmy dział z wkładkami do butów roboczych.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów w ofercie przygotowaliśmy buty BHP skategoryzowane w taki sposób, aby z łatwością znaleźć interesujący model. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się uniwersalne buty gumowe mające zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie, w pracach porządkowych i branży budowalnej. Są również doskonałym uzupełnieniem wyposażenia kategorii dom i ogród, gdzie przygotowaliśmy ekwipunek przydomowego warsztatu. Różnorodne warunki atmosferyczne i czynniki, na które narażony jest pracownik w czasie wykonywanych obowiązków, wymagają dostosowania materiałów do konkretnych sytuacji. Ponadto nasi klienci mają możliwość zakupu trzewików, półbutów i sandałów, które świetnie sprawdzą się w okresie letnim. Buty ochronne z wytrzymałych i solidnych materiałów umożliwiają satysfakcjonującą wentylację i komfort dla stopy nawet przy skrajnych temperaturach. Ponadto jako uzupełnienie oferty proponujemy dobór podstawek pod buty i wkładek do butów.
Wybierając obuwie robocze, warto już na wstępie zwrócić uwagę na konkretne właściwości butów, które pozwolą na bezpieczne i komfortowe wykonywanie obowiązków. Świetnym wyborem są modele wyposażone w podeszwę antypoślizgową, opcję ocieplania czy też wygodny sposób wkładania butów. Warto również zwrócić uwagę na różnice między asortymentem roboczym a cechami, którymi wyróżniają się obuwie ochronne. Te drugie powinny spełniać konkretne normy pozwalając na pracę w warunkach wysokiego ryzyka. Stąd dodaliśmy między innymi wkładkę antyprzebiciową, podeszwę antyelektrostatyczną bądź stalowy podnosek wytrzymały na uderzenia oraz zagięcia. Zachęcamy do zaglądania do kategorii nasze hity, gdzie zgromadziliśmy najchętniej wybierane produkty z oferty.