Plac budowy to miejsce pełne głośnych dźwięków, niekoniecznie przyjemnych dla ucha. Jeśli na co dzień spędzasz tam wiele godzin, możliwość słuchania ulubionej muzyki czy wiadomości z radia sprawi, że nawet najdłuższa i najcięższa praca będzie dużo przyjemniejsza. Radio na budowę to sprzęt do zadań specjalnych. W tych trudnych warunkach nie sprawdzi się nawet najlepsze urządzenie elektroniczne do domowego użytku. Tam, gdzie są pył, kurz, wilgoć i hałas, potrzebujesz sprzętu zaprojektowanego na ekstremalne warunki, wytrzymałego i solidnego, ale jednocześnie funkcjonalnego.
Solidna obudowa – to podstawa, dzięki której sprzętu nie uszkodzi uderzenie jakimś narzędziem, upadek z niewielkiej wysokości czy przypadkowe kopnięcie. Radia budowlane DeWalt, np. radio budowlane DeWALT DCR019, mają nawet specjalne klatki bezpieczeństwa, które dodatkowo zabezpieczają je przed mechanicznym uszkodzeniem. Ponadto ważna jest ochrona przed pyłem, kurzem i wilgocią, a nawet wodą (dobra ochrona to taka, która ma współczynnik IP minimum 54).
Mocne głośniki – to gwarancja jakości dźwięku i odpowiedniej głośności (co przy hałasie panującym na placach budowy jest istotne). Najlepsze modele mają kilka głośników, a nawet subwoofery, wydobywające głęboki dźwięk basów. Przydatną funkcją jest też stereo, niezastąpione szczególnie na dużym placu budowy.
Bluetooth – dzięki temu rozwiązaniu można odtwarzać muzykę z różnych urządzeń mobilnych – z telefonu, mp3 czy przenośnego odtwarzacza. Zwiększa to możliwości słuchania, bo nie jesteś zależny od stacji radiowych, które są dostępne w zasięgu Twojego radia. Możesz wtedy słuchać dowolnej playlisty. Bluetooth umożliwia też zdalne manipulowanie odtwarzaniem czy regulacją głośności. Jeśli jesteś posiadaczem radia budowlanego bez tej funkcji, możesz dokupić przejściówkę, czyli adapter do akumulatorów, którym przekształcisz swoje urządzenie tak, aby było zgodne ze standardem buetooth.
Odtwarzacz CD/ mp3 – czy radio ma wbudowane te funkcje? Podobnie jak z bleutoothem, zwiększa to zakres odtwarzanej muzyki, którą możesz spersonalizować według własnych potrzeb. I, co ważniejsze, przydaje się, gdy nie ma dobrego zasięgu stacji radiowych.
RDS - radio wyposażone w tę funkcję posiada specjalny podświetlany panel elektroniczny, na którym wyświetlają się informacje o godzinie, nazwie stacji radiowej czy tytule odtwarzanego utworu.
Źródło zasilania – większość urządzeń ma zasilanie sieciowe, ale są też modele, które wykorzystują jednocześnie akumulatory, jak np. radio akumulatorowe 18V DCR016 DeWALT. Przydaje się to bardzo w momencie, gdy na miejscu pracy nie ma jeszcze prądu, albo gdy np. robisz imprezę na działce bez dostępu do zasilania sieciowego.
Ergonomia – równie ważne jest, aby oprócz niezbędnych funkcji technicznych dobre radio na budowę było też wygodne, np. miało mocny uchwyt, ułatwiający przenoszenie.
Cena – radia budowlane mają dużą rozpiętość cenową, w zależności od wymagań, jakim mają służyć. U nas znajdziesz modele zarówno tańsze i prostsze (ale posiadające wszystkie niezbędne parametry), jak i bardziej zaawansowane, idealne na duże place budowy, dla profesjonalnych firm budowlanych.