Wiertarki pneumatyczne – jak działają?
Jako urządzenia współpracujące ze sprężarkami powietrza wiertarki pneumatyczne nie muszą być podłączane do sieci elektrycznej ani nie wymagają ładowania, jak np. akumulatorowe. Dzięki sprężonemu powietrzu pod ciśnieniem, które uruchamia ich silnik, mogą pracować znacznie dłużej, ciszej i szybciej niż klasyczne wiertarki.
Wiertarki pneumatyczne są też dużo lżejsze od swoich elektrycznych kuzynów, a to za sprawą szczególnie prostej konstrukcji i zazwyczaj lekkiej – aluminiowej lub kompozytowej - obudowy. Z tego względu praca z nimi jest mniej męcząca dla nadgarstków.
Kto najbardziej z nich skorzysta? Są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie jest kompresor, a więc w serwisach samochodowych, zakładach wulkanizacyjnych, warsztatach przemysłowych, stolarskich.
Nie znaczy to jednak, że nie możesz korzystać z wiertarek pneumatycznych także w warunkach domowych. O ile posiadasz lub planujesz zakup sprężarki powietrza, a także używasz wiertarki często. Do sporadycznych zastosowań model pneumatyczny jest mniej opłacalny.
Generalnie urządzenia tego typu stosuje się głównie w przemyśle i wszędzie tam, gdzie praca odbywa się w sposób ciągły.
Wiertarki na powietrze – czym się różnią między sobą?
W naszym sklepie znajdziesz podstawowe modele, które wyróżnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Wiertarki pneumatyczne proste – ich kształt jest zbliżony do krótkiego walca, przykładane są pod kątem prostym do nawiercanej powierzchni. Są uniwersalne, gdyż przewiercisz nimi metal, drewno, tworzywa sztuczne. Mają płynną regulację prędkości obrotowej, lekką obudowę, są małe i poręczne, np. wiertarka pneumatyczna prosta YATO.
Wiertarki pneumatyczne pistoletowe – z wyglądu przypominają pistolet. Dzięki wygodnemu uchwytowi łatwo nimi manewrować, nawet w trudniej dostępnych miejscach. Są lekkie i nadają się do wiercenia w każdym rodzaju materiału – drewnie, metalu, tworzywie sztucznym. Posiadają przełącznik obrotów prawo-lewo, np. wiertarka pistoletowa VOREL.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki pneumatycznej?
Jak przy każdym urządzeniu pneumatycznym, ważne są parametry nie tylko samego urządzenia, ale i sprężarki powietrza, do której ma być podłączone. Jest jednak kilka rzeczy, które warto przeanalizować przed zakupem:
Prędkość obrotowa – ten parametr jest bardzo zróżnicowany wśród wiertarek pneumatycznych. Im większa prędkość, tym szybszy i mocniejszy sprzęt, ale czasem bywa to mylące, bo np. do twardszych materiałów lepsze są urządzenia mające niższe obroty.
Moc – w przypadku wiertarek pneumatycznych jest ona ściśle powiązana z wydajnością kompresora.
Kształt – może być prosty, pistoletowy, a nawet kątowy – wszystko zależy od Twojego osobistego poczucia wygody podczas trzymania wiertarki. Modele z uchwytem pistoletowym spotyka się najczęściej, ale wiertarki proste są z kolei bardzo lekkie i łatwiejsze w transporcie.
Waga – wiertarki pneumatyczne z zasady są lekkie, jednak szukając idealnego modelu weź też pod uwagę ciężar węża pneumatycznego.
Klasyczne wiertarki pneumatyczne zazwyczaj mają też standardową średnicę uchwytu wiertła – 10 mm. Są to proste urządzenia, nie sprawiające problemów, rzadko ulegające awarii i bezpieczne w użytkowaniu, ze względu na to, że się nie przegrzewają.