Zespoły uzdatniania powietrza – do czego służą?
Czy sam kompresor powietrza wystarczy, aby móc podłączyć do niego narzędzia pneumatyczne?
Sprężone powietrze wytwarzane przez kompresory powietrza nie nadaje się najczęściej do bezpośredniego stosowania w swojej pierwotnej postaci (jest najpierw zasysane bezpośrednio z otoczenia). Takie powietrze bywa zanieczyszczone, zbyt wilgotne i ma nieodpowiednie ciśnienie, które wymaga redukcji. Zespoły uzdatniania, które znajdziesz w tej kategorii, służąprzygotowaniu powietrza do dalszej pracy z narzędziami pneumatycznymi.
Wszystko po to, aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność i bezawaryjność.
Co składa się na przygotowanie powietrza wychodzącego ze sprężarki?
Filtrowanie
Redukcja ciśnienia
Naoliwianie
Filtrypowietrza oczyszczają układ sprężonego powietrza z mechanicznych zanieczyszczeń, drobinek pyłu, rdzy, wody, oleju itp., po to, by opuszczając kompresor, nie mogły zanieczyścić podłączonych do niego narzędzi albo wręcz doprowadzić do ich awarii.
Reduktory ciśnienia odpowiadają za wyrównanie ciśnienia do optymalnego, stałego poziomu, umożliwiającego pracę konkretnym narzędziom pneumatycznym.
Smarownice produkują tzw. mgiełkę olejową, wprowadzając do sprężanego powietrza odpowiednią ilość tłustej substancji, aby zmniejszyć tarcia w ruchomych elementach narzędzi (np. silnikach), co wydłuża ich żywotność. Taka konserwacja zapobiega też korozjom.
Zespoły przygotowania powietrza montuje się w kompresorach. Składają się one zazwyczaj z 3 elementów jednocześnie: filtra powietrza z odwadniaczem, zaworu redukującego ciśnienie oraz smarownicy (naolejacza). Mogą jednak występować także osobno, jako poszczególne części lub w układach podwójnych. W naszym sklepie znajdziesz 2- i 3-elementowe zespoły, np. filtr powietrza odwadniacz lakierniczy potrójny + reduktor BIG GEKO G03160.
Jak dobrać parametry bloku uzdatniania powietrza do własnych potrzeb?
Przede wszystkim określ, czy zespół uzdatniania będzie Ci potrzebny raczej na własne, domowe potrzeby, czy do zastosowań na większą skalę, np. przemysłową? Następnie zwróć uwagę na kluczowe elementy:
Wielkość przyłącza
Wielkość przepływu
Zakres regulacji
Kolejność elementów bloku – pierwszy powinien być filtr, następny reduktor ciśnienia, a na końcu naolejacz. Prostsze układy mogą łączyć w jednym elemencie 2, np. filtr z reduktorem ciśnienia lub 3 - filtr z reduktorem i smarowaniem, jak w tym modelu: reduktor powietrza z filtrem i smarowaniem GEKO G01177A.
Typ zaworu spustowego – może być ręczny, automatyczny lub półautomatyczny.
W naszym sklepie znajdziesz także poszczególne materiały, z których możesz skomponować własną stację uzdatniającą. Mamy osobne filtry powietrza, naolejacze, reduktory ciśnienia i powietrza, reduktory z manometrem, a także odwadniacze i wyłączniki ciśnieniowe.
Nasze produkty charakteryzuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny, mamy w ofercie sprawdzone na rynku modele takich marek, jak YATO, GEKO, VOREL czy GAV.