Pistolety lakiernicze – do czego służą?
Odpryski lakieru, zadrapania, nieestetyczny wygląd karoserii samochodu po otarciach lub naprawach – bez ponownego lakierowania takie defekty trudno usunąć. A do tego idealne są pistolety do lakierowania – niewielkie urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Powietrze, docierając za pomocą przewodu do dyszy pistoletu, wypycha farbę w stronę malowanej powierzchni w postaci rozpylonych cząsteczek. Dzięki temu lakier, farba czy inny materiał pokrywa ją równomiernie i precyzyjnie, bez zacieków czy odparzeń.
W lakierowaniu karoserii samochodu czy innych elementów nadwozia nie chodzi zresztą tylko o efekt wizualny. Poprawia ono także żywotność tych elementów.
Pistolety lakiernicze sprawdzą się nie tylko w lakierni czy w warsztacie blacharskim. Pomalujesz za ich pomocą właściwie każdy element, który tego wymaga – czy to będzie płot, meble ogrodowe, konstrukcje modelarskie czy elementy wyposażenia domu. Wystarczy mieć trochę cierpliwości i sprężarkę powietrza.
Wybór pistoletu do lakierowania - na co zwrócić uwagę?
Kupując pneumatyczny pistolet natryskowy, łatwo się zagubić w mnogości tego typu sprzętu na rynku. U nas zawsze jest wybór – znajdziesz tu pistoletyYATO, GEKO, GAV, VOREL czy TVARDY, które wyróżnia bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Podstawowe kryterium wyboru to technologia zastosowana w budowie i działaniu pistoletu lakierniczego.
Pistolety Hp – wysokociśnieniowe pistolety, które rozpylają lakier pod dużym ciśnieniem przez niewielki otwór dyszy, malując z dużą precyzją, ale też dość mocno pyląc. Dają też większe straty materiału. Ich zaletą jest niska cena i uniwersalność, np. kompatybilność z większością dodatkowego osprzętu.
Pistolety HVLP – niskociśnieniowe urządzenia, które redukują zużycie lakieru, dzięki większej ilości otworów dyszy, przez które przechodzi powietrze pod niższym ciśnieniem, np. pistolet lakierniczy YATO YT-2357. Wymagają one mocniejszego, bardziej wydajnego kompresora. Mimo nieznacznie mniejszej precyzji pozwalają pomalować większe powierzchnie.
Pistolety LVLP – niskociśnieniowe, wydajne pistolety, które także potrzebują niższego ciśnienia i dają niewielkie straty materiału. Nie muszą jednak mieć bardzo mocnego kompresora.
Kolejną sprawą jest rodzajposiadanegokompresora. Im wydajniejszy, tym szybsza i efektywniejsza praca. Jednak wiele też zależy od budowy samego pistoletu, bo np. mniejsza dysza to często mniejsze zapotrzebowanie na powietrze.
Warto zwrócić uwagę na rodzajdyszypistoletu. Wszystko zależy tu od wielkości i rodzaju podłoża, które chcesz malować czy rodzaju farby lub lakieru. Duże ułatwienie to obrotowa dysza, która pozwala zmieniać kształt strumienia.
Wybierając pistolet lakierniczy, warto też przyjrzeć się wielkości zbiornika na lakier, a nawet sposobowi jego zamocowania (u góry lub na dole).
Dodatkowe opcje regulacji, które niekoniecznie muszą wpływać na większą cenę, to np. pokrętło regulacji natrysku, ilości materiału czy regulacji ciśnienia powietrza, jak wpistolecie lakierniczym GEKO G01187. Wszystko to przekłada się na bardziej komfortową pracę i mniejsze koszty zużycia materiałów.
Osprzęt i akcesoria do pistoletów
Co jeszcze znajdziesz w naszym sklepie w tej kategorii?
Filtr – odwadniacz GEKO wielokrotnego użytku, który zawiera separator wody, służy osuszaniu sprężanego powietrza z wilgoci, cząsteczek oleju i zanieczyszczeń, które mogłyby wpaść do dyszy pistoletu i zabrudzić lakier lub spowodować zacieki podczas malowania. Podłącza się go do kompresora.
Statyw na pistolet lakierniczy GEKO – po przymocowaniu go do ściany lub stołu łatwiej wykonasz pracę.
Zbiorniki na lakier lub farbę – gdy zużyje się zbiornik dołączony do twojego pistoletu, nie musisz kupować nowego sprzętu.
A jeśli chcesz zaoszczędzić, to może warto pomyśleć o zakupie zestawu? Znajdziesz u nas zestawy lakiernicze ze zbiornikiem do ropowania i 3 rodzajami pistoletów: do przedmuchiwania, lakierowania i pompowania kół, a także zestawy naprawcze do pistoletów lakierniczych, pasujące do konkretnych modeli.